Första veckan av Malmö Ridklubbs sommarverksamhet är slut. Vi har haft många barn, ungdomar och vuxna på klubben som deltagit i de olika lägren. Ridning har varvats med hästskötsel, teori, käpphästhoppning och fika! Hästarna har njutit av att bli så mycket ompysslade.  De ridlärare/ridinstruktörer som arbetat under veckan har varit Moira, Fanny, Carolin, Monica och Annika.

Under vecka 24 och 25 har vi på Malmö Ridklubb deltagit i arrangemanget ”Kul i Malmö”. Det är en aktivitet där barn i Malmö får komma och prova på olika aktiviteter. På vår klubb har Filippa, Billie och Melanie  introducerat barn i ridsporten. Till sin hjälp hade de Pasja och Spirit. Många glada barn har fått prova på att rida, borsta och mysa med hästarna.

Vi tackar alla er som deltagit och hoppas att ni haft en fantastisk vecka på Malmö Ridklubb med våra hästar. Vi hoppas och tror att vi spridit glädje och kunskap!