Lördagen den 7 oktober var Malmö Ridklubb representerade på IKANO Bostäders familjedag i Elinelundsparken. Våra två fantastiska ponnyer Potter och Caroline arbetade med Ponnyridning tillsammans med ett glatt gäng av våra ungdomar från MRU. Till sin hjälp hade MRU personal från styrelsen. Det hela började i stallet på lördagsmorgonen med bad av hästar och sedan ryktning. Sadel och träns smordes lite extra. I följebilen packades det bland annat in hjälmar, västar, pall, käpphästar och käpphästhinder. Ponnyerna reds dit (och hem), det blev en tur på ca 25 minuter. Annika hade kollat vägen innan så det var inga problem.

I parken var det fulla aktivitet med scouter, hoppborg, fikatält med mera. Våra ponnyer skötte sig fint och det var en lång kö av barn som ville rida på våra hästar. Även en käpphästbana fanns på plats för dem som vill hoppa där. Efter drygt två timmar så var det dags att bege sig hemåt igen.

Tack till alla duktiga Malmö Ridklubb tjejer som hjälpte till idag och tack till våra fina ponnyer.