Malmö Ridklubb hade söndagen 29 oktober inbrott i sina lokaler. Tjuvarna kom över en bärbar dator, en mobiltelefon samt en del annan hästutrustning. Vi har fått in ett antal tips från våra medlemmar på misstänkta personer som rört sig i stallet under tiden då brotten genomfördes. Stallkontoret var vid tillfället för brottet låst och samtliga tips är lämnade till Polisen i samband med att polisanmälan gjordes.

Styrelsen på Malmö Ridklubb ser mycket allvarligt på det inträffade och utlyser därför en belöning på 2.000 kronor till den eller dom som kan lämna uppgifter som medför att vi får tag på dom skyldiga. Kanske har du någon upplysning som kan hjälpa oss att få tag på tjuvarna? Vid tillfället för brottet försvann även en behållare fylld med pantflaskor(?)
Tips kan lämnas via mail till styrelsen@malmoridklubb.se