Denna tid på året förekommer det i stall- och hästvärlden att hästar blir sjuka och det är vanligt förekommande på vårkanten att smitta sprids mellan stallen. Med anledning av detta vill vi på Malmö Ridklubb påminna dig som rör dig mellan andra stall och anläggningar att vara extra försiktig. Besöker du andra anläggningar kan det vara bra om du tänker på detta lite extra och att du inte använder samma kläder och skor när du rör dig mellan anläggningar. Dessutom är det ju alltid en bra rutin i dessa pandemi-tider att tvätta händerna med handsprit och att hålla en hästlängds avstånd.

Vi rekommenderar:

• Du som rider på annan ridskola/anläggning och vistas i olika stallmiljöer tänk på att du byter kläder och skor innan du besöker oss.
• Under rådande situation vill vi så långt det är möjligt undvika att hästar utifrån besöker Malmö Ridklubb.

Vi har INGA sjuka hästar på Malmö Ridklubb och vi hoppas att alla våra medlemmar och besökare förstår vikten av att följa dessa rekommendationer.

Ta hand om er 🙂

Goda råd från SVA